20 lat minęło-wspomnienia z Chicago
20 lat minęło od jednego z najciekawszych wydarzeń w historii Promienia Mońki.
W dniach 3-13 maja 2001 roku drużyna trampkarzy młodszych "Promienia" Mońki (rocznik 1988) przebywała w Chicago (Stany Zjednoczone) na turnieju piłkarskim, zorganizowanym przez klub S.A.C. "Wisła" Chicago,z okazji uroczystych obchodów święta 3 Maja. Turniej ten został rozegrany w dniu 6 maja 2001r. w parku sportowym Schillera przy skrzyżowaniu ulic Irving Park - Cumberland. W turnieju wystąpiły: drużyna meksykańska D.C. United, dwie drużyny Wisły Chicago, oraz drużyna z Polski "Promień" Mońki. Nasz zespół odniósł zdecydowane zwycięstwo. Wygrał wszystkie mecze, nie tracąc przy tym ani jednej bramki.
Wyniki:
Promień Mońki - Wisła U12 Chicago 5:0,
bramki: Dawid Draheim - 2, Jakub Sieńko, Łukasz Godlewski, Piotr Rutkowski.
D.C. United - Wisła U13 Chicago 3:1
Promień Mońki - D.C. United 2:0,
bramki: Piotr Rutkowski, Jakub Sieńko.
Promień Mońki - Wisła U13 Chicago 3:0,
bramki: Krzysztof Jabłoński, Jakub Sieńko, Piotr Rutkowski
D.C. United - Wisła U12 Chicago 1:0
Wisła U13 - Wisła U12 Chicago 1:1
Końcowa tabela turnieju:
1. Promień Mońki pkt 9 bramki 10:0
2. D.C. United pkt 6 bramki 4:3
3. Wisła (U13) pkt 1 bramki 2:7
4. Wisła (U12) pkt 1 bramki 1:7
Drużyna nasza wystąpiła w składzie: Maciej Andraka, Jakub Bielski, Paweł Pilichiewicz, Łukasz Rybaczek, Paweł Godlewski, Kamil Kochański, Dawid Draheim, Krzysztof Jabłoński, Dariusz Gudel, Łukasz Godlewski, Mateusz Kuczyński, Robert Wojtach, Piotr Rutkowski, Jakub Sieńko. Trener Wiesław Godlewski. Turniej miał bardzo uroczystą oprawę. Przed zawodami odegrano hymny narodowe polski, amerykański i meksykański.
W trakcie rozgrywek odprawiono polową mszę świętą. Okolicznościowe puchary wręczali prezes honorowy "Wisły" Pan Henryk Czaplak oraz prezes Pan Józef Karkut.
Przez cały dzień (turniej trwał od 10-tej do 18-tej) przez Schiller Park przewinęło się kilka tysięcy naszych rodaków. Większość z nich to byli mieszkańcy Moniek. Nasi zawodnicy czuli się jak u siebie, żywiołowo dopingowani przez rodaków. W trakcie turniej z inicjatywy Pana Ryszarda Dziekońskiego (byłego zawodnika Promienia z lat 1970-73, od 1973 w USA) dokonano zbiórki pieniędzy na sprzęt sportowy dla Promienia. Udało się zebrać 2.048 USD. Dziękujemy wszystkim rodakom za hojność. Na liście darczyńców znalazło 112 nazwisk.
Nasz pobyt był często relacjonowany przez miejscową prasę (Kurier Codzienny i Dziennik Chicagowski) oraz telewizję Polvizion. Poza tym zespół nasz rozegrał dwa mecze sparingowe: we wtorek 8 maja z zespołem 13-latków Wisły Chicago, oraz w czwartek 10 maja z zespołem 12-latków Wisły. Oba spotkania, jak na ich towarzyski charakter przystało, zakończyły się remisami (2:2 i 3:3) .
Również w czwartek rozegrano towarzyskie spotkanie oldbojów pomiędzy Promieniem Mońki, a Wisłą Chicago. Tym razem wygrał zespół z Chicago 2:1. W naszym zespole wystąpili zawodnicy związani z naszym klubem, m.in.: Ryszard Dziekoński, Zenon Milewski, Jerzy Bołtuć, Wiesław Snopko, Sławek Poliński, Mariusz Ciborowski, Waldemar Gorlo, Wiesław Godlewski.
Oprócz atrakcji sportowych gospodarze zapewnili nam mnóstwo atrakcji turystycznych:
 dwugodzinne spotkanie z Piotrem Nowakiem (byłym kapitanem reprezentacji Polski w piłce nożnej, kapitanem drużyny MLS Chicago Fire), zakończone rozdaniem autografów i prezentów naszym młodym piłkarzom,
 udział w paradzie 3-majowej, w której uczestniczyło ok. 250.000 naszych rodaków,
 obejrzenie meczu na stadionie Soldier Field, pomiedzy Chicago Fire a Tampa Bay Mutiny, wynik 2:0,
 zwiedzanie centrum (Lincoln ZOO, Buckingham Fountain, Grant Park)
 podróż na najwyższy budynek świata Sears Tower (byliśmy na 103 piętrze)
 zwiedzanie muzeum of Science & Industry (nauki i techniki)
 obejrzenie treningu Chicago Fire, ich szatni, gabinetów odnowy, siłowni.
Ponadto należy zaznaczyć, iż sam przelot samolotem i przebywanie na jednym z największych lotnisk świata Ohare było dla nas wielkim przeżyciem i ogromnym wrażeniem. Wszystko to co nas tam spotkało było zasługą rodziców 12-latków Wisły i działaczy tego sympatycznego, o długoletniej tradycji klubu. Gościny i opieki zawodnikom naszego klubu udzielili:
 Stanisław i Marta Pytel,
 Andrzej i Jolanta Gąsiorek,
 Józef i Elżbieta Szef,
 Stanisław i Renata Witczak,
 Piotr i Teresa Rewolińscy,
 Leszek i Stanisława Damrat,
 Marek i Stanisława Kosteccy,
 Michał i Tamara Ampulscy,
 Sławek i Barbara Bakun,
 Ryszard Mol,
 Józef i Krystyna Karkut.
Dla wielu z nas była to ogromna, niezapomniana przygoda choć niewielu tamtych chłopaków kontynuowało swoją przygodę z piłką w seniorach Promienia Mońki. Maciek Andraka przez wiele lat bronił bramki Promienia, Dawid Draheim był jednym ze zdolniejszych młodych piłkarzy z powodzeniem występującym w pierwszej drużynie Promienia, a Łukasz Godlewski do dziś reprezentuje barwy naszego klubu. Dla pozostałych, mam nadzieję, że była to niezapomniana przygoda z dzieciństwa.
Uczestnik wyprawy – Waldemar Gorlo (były Prezes Promienia)
LKS Promień Mońki - Cresovia Siemiatycze   3:2  (1:1)
18 maja 2021
promień mońki kanał youtube
 LKS Promień Mońki

PROMIEŃ
MOŃKI